Bezpieczna droga do szkoły - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 02.09.2019

Policjanci z toruńskiej komendy biorą udział w akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. W tym roku działania odbywają się w dniach 2 - 6 września. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, zwłaszcza w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo – wychowawczych po przerwie wakacyjnej.

Rozpoczęcie roku szkolnego to czas, kiedy w okolicach szkół zaroi się od dzieci i młodzieży. Codzienna droga do i ze szkoły może nieść za sobą wiele zagrożeń. Pamiętajmy, że dzieci po wakacjach mogą być rozkojarzone i nie zawsze stosują się do zasad ruchu drogowego. Już przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci sprawdzali stan oznakowania i infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem w rejonie szkół. Dzisiaj (02.09) rozpoczyna się akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Działania potrwają do 6 września. W tym czasie policjanci będą prowadzić wzmożone kontrole w okolicach placówek oświatowych. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci w fotelikach i pasach bezpieczeństwa. 
 
Apelujemy przede wszystkim do dorosłych. Doświadczenie pokazuje, że dzieci mogą nie zwracać uwagi na to, co dzieje się w ich otoczeniu. Właśnie dlatego są bardziej narażeni na potrącenie przez samochód bądź innego rodzaju wypadek. Wszyscy powinni zachować szczególną czujność, gdy pod ich opieką znajdują się dzieci i nie spuszczać ich z oka. 
 
Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Policjanci przypominają, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.
 
Przypominamy najmłodszym kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych:
 
Rady dla dzieci:
 
1. Do celu idź zawsze główną drogą. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne, którymi chodzi mało osób.
2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.
6. Nie ufaj obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania czy zaprzyjaźnionej grupy osób.
7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.
8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.
 
Rady dla rodziców:
 
1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem każdy rodzic może pokazać swoim pociechom, jak wygląda ich bezpieczna droga do szkoły:
· przejdźmy z naszymi dziećmi całą trasę prowadzącą do szkoły. Pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych, gdzie jest sygnalizacja świetlna,
· pokażmy na co uczeń powinien zwrócić uwagę, gdy będzie zmierzał na lekcje,
· poinstruujmy, jak należy się zachować, dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć, zanim wejdziemy na „pasy”,
· wskażmy, jakie warunki należy spełnić, aby bezpiecznie pokonać przejście dla pieszych,
· pamiętajmy, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej.
3. Jako kierowca korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole, boisko czy plac zabaw.
 
Do wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci i pamiętajmy, że ich zachowanie na drodze i w jej pobliżu może być bardzo nieprzewidywalne.
Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski