Akcja „Roadpol Safety Days” w powiecie toruńskim - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Akcja „Roadpol Safety Days” w powiecie toruńskim

Data publikacji 21.09.2020

Policjanci z toruńskiej drogówki włączyli się w akcję pod nazwą „Roadpol Safety Days”. Celem działań prowadzonych równolegle w różnych krajach jest ograniczanie do zera liczby ofiar śmiertelnych i osób ciężko rannych na drogach.

Toruńscy policjanci włączyli się w inicjatywę „Roadpol Safety Days”, której celem jest zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków drogowych. Akcja wpisuje się w cykliczną kampanię „Europejski Tydzień Mobilności”, przypadający na dni 16-22 września.

Średnio codziennie na europejskich drogach ginie 70 osób. Dzięki współpracy Policji i instytucji zajmujących się bezpieczeństwem w ruchu drogowym w krajach na terenie Europy, dążymy do uzyskania pożądanej liczby, jaką jest liczba zero - zero wypadków drogowych w ciągu jednego dnia. Każdego roku na drogach całego świata ginie 1,35 mln osób. Dlatego powstała inicjatywa osiągnięcia bezpieczeństwa drogowego, która wymaga powszechnej współpracy i koordynacji.

W piątek (18.09) funkcjonariusze toruńskiej „drogówki” prowadzili wzmożone działania ukierunkowane przede wszystkim na najbardziej niebezpieczne wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami.

Wzięło w niej udział kilkudziesięciu policjantów z naszego regionu. Jej głównym celem było ograniczenie do zera liczby ofiar śmiertelnych i osób ciężko rannych na drogach.

Podczas trwania akcji policjanci propagowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, pieszym rozdawali elementy odblaskowe oraz przypominali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Do kontrolowanych kierowców funkcjonariusze apelowali o rozsądek oraz rozwagę na drodze.

W trakcie działań policjanci skontrolowali kilkaset pojazdów. Wśród głównych „grzechów” kierowców stwierdzonych przez mundurowych znalazły się: przekroczenie dozwolonej prędkości, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nie ustąpienie pierwszeństwa osobom pieszym, nie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, korzystanie z telefonu podczas kierowania pojazdem oraz brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Dodatkowo w ramach akcji na placu przed Urzędem Marszałkowskiego funkcjonariuszki z toruńskiej komendy wspólnie z innymi służbami przeprowadziły działania profilaktyczne skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Policjantki rozmawiały na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wszyscy uczestnicy otrzymali  opaski odblaskowe, nalepki na szybę samochodu „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, oraz ulotki. Dzieci otrzymywały książeczki edukacyjne i breloczki odblaskowe.  Każdy chętny mógł skorzystać z symulatora dachowania oraz nauczyć się udzielać pierwszej pomocy.

  • dwie policjantki stoją przy stoisku profilaktycznym
  • symulator dachowania, auto do góry nogami
  • pokaz pierwszej pomocy. mężczyzna klęczy przy fantomie
  • zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia. W tle stoisko profilaktyczne policji