Wiadomości

Nie powinni wsiadać za kierownicę

Data publikacji 15.12.2015

W ostatni weekend (11-13.12) na toruńskich drogach policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy popełnili przestępstwo wsiadając za kierownicę. 60-latek nie dostosował się do zakazu prowadzenia pojazdów. Z kolei 38-latek miał cofnięte uprawnienia do kierowania. Mężczyznom grozi teraz odpowiednio do 3 i do 2 lat więzienia.

W ostatni weekend (11-13.12) na toruńskich drogach policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy popełnili przestępstwo wsiadając za kierownicę. Pierwszego z nich zatrzymali funkcjonariusze z komisariatu na toruńskim Rubinkowie. Mężczyzna wpadł podczas kontroli drogowej w piątek (11.12) krótko po godz. 8:00 na ul. Bukowej. Po sprawdzeniu w bazach danych okazało się, że kierowca osobowego mercedesa nie powinien prowadzić samochodu. Na 60-latku ciąży bowiem zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez toruński sąd, który obowiązuje go do września 2016 roku. 

Drugi z kierowców wpadł w sobotę (12.12) krótko przed godz. 9:30 na skrzyżowaniu ul. Szosy Chełmińskiej a Żywicznej. Zatrzymali go do kontroli policjanci z toruńskiej drogówki. Podczas dokładnego sprawdzenia kierowcy wyszło na jaw, że 38-latek prowadzący osobową toyotą ma cofnięte uprawnienia. Orzeczenie w tej sprawie wydał Starosta Toruński w 2012 roku.

Teraz pierwszemu kierowcy za złamanie zakazu sądowego grozi do 3 lat więzienia. Z kolei drugiemu, za niestosowanie się do orzeczeń odpowiednich organów do 2 lat więzienia. 

Przypominamy, że kierowca może mieć orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów jeżeli spowodował wypadek i zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Sąd obowiązkowo wydaje taki zakaz na co najmniej 3 lata, jeśli kierowca spowoduje wypadek w stanie nietrzeźwości (lub pod wpływem środków odurzających) lub zbiegnie z miejsca zdarzenia. Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów sąd orzeknie w przypadku kierowcy, który był już wcześniej skazany za jazdę po alkoholu lub w przypadku, kiedy w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek, w którym są ofiary.    

Decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami może podjąć właściwy organ (np. starosta). Według art. 103 Ustawy o kierujących pojazdami następuje to m.in. w momencie gdy kierowca ponownie przekroczy liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny lub istnieją w jego przypadku przeciwwskazania zdrowotne. Młodzi kierowcy w trakcie okresu próbnego (przez 2 lata od zdania egzaminu) stracą prawo jazdy, jeżeli popełnią trzy razy wykroczenie lub przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

  • Nie powinni wsiadać za kierownicę
Powrót na górę strony