Wiadomości

Pędził drogą w Pędzewie

Data publikacji 24.04.2017

Pędzącego drogą gminną w Pędzewie kierowcę volkswagena golfa zatrzymał dzielnicowy, który był w tej miejscowości dokonywał kontroli. Jak się okazało zatrzymanego 26- latka obowiązywał sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz za złamanie zakazu sądu grozi mu do 3 lat więzienia.

W miniony piątek około godziny 14:00 dzielnicowy z Komisariatu Policji w Chełmży w ramach pełnionej służby dokonywał kontroli miejsc zagrożonych. W pewny momencie  w miejscowości Pędzewo zauważył pędzący gminną  drogą w kierunku Górska pojazd osobowy marki volkswagen golf. Dzielnicowy natychmiast włączył sygnały dźwiękowe w służbowym radiowozie i ruszył za mężczyzną, który na drodze gruntowej  jechał tak szybko, że unosił się za nim tuman kurzu. Podczas kontroli bardzo szybko wyszedł na jaw powód pośpiechu 26-latka z Torunia. Okazało się, że mężczyzna kierował pojazdem pomimo prawomocnego orzeczenia Sądu Rejonowego w Toruniu dotyczącego, zakazu kierowania pojazdami mechanicznym,  który został wydany w marcu tego roku. Obowiązywał on tego mężczyznę do września 2019 roku.
Teraz za nie stosowanie się do wyroku sądu  grozi mu nawet do 3 lat więzienia.Pamiętajmy, że dzielnicowi są funkcjonariuszami, którzy są najbliżej mieszkańców i sprawy problematyczne, bądź dokuczliwe, które zdarzają się na naszych osiedlach lub w rejonie naszego zamieszkania warto zgłaszać dzielnicowym przydzielonym dla naszego miejsca zamieszkania. Telefon dzielnicowego możemy ustalić dzwoniąc do komisariatu pod, który podlega miejscowość lub ulica na jakiej mieszkamy. Zrobimy to również dzwoniąc na numer 997. Korzystając ze strony internetowej Komendy Miejskiej Policji w Toruniu wchodząc w zakładkę INFORMACJE, dalej dzielnicowi a następnie w na umieszczonej mapce znajdujemy miejscowość lub ulicę, w której mieszkamy.  Możemy też wejść w to za pośrednictwem konkretnych zakładek. Tam też znajdziemy przykłady zagadnień, w których pomogą stróże prawa. Są to m.in.

·        Rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich,

·        Podstawowe poradnictwo prawne,

·        Udzielanie pomocy ofiarom przestępstw,

·        Udzielanie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie,

·        Rozwiązywanie problemów rodzinnych o podłożu patologicznym /alkoholizm, narkomania/,

·        Pomoc nieletnim zagrożonym demoralizacją,

·        Inspirowanie najskuteczniejszych metod technicznych zabezpieczenia mienia,

·        Przeciwdziałanie zjawiskom sprzyjającym popełnieniu przestępstw i wykroczeń.

Swojego dzielnicowego odnajdziemy również korzystając z aplikacji  mobilna , którą można ściągnąć na telefon komórkowy o nazwie „Moja Komenda”. Poniżej zamieszczamy informacje w jaki sposób z niej skorzystać.

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło aplikację mobilną „Moja Komenda”, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego opiekującego się naszym rejonem zamieszkania. Aplikacja zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce.

Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.

„Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Androidem i na iOS. Usługa jest bezpłatna. 

Powrót na górę strony