Rozbłyśnij rozsądkiem na drodze - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Rozbłyśnij rozsądkiem na drodze

Data publikacji 07.09.2017

Zbliżająca się kalendarzowa jesień to czas, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Przypominamy o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Ale odblaski to nie to nie tylko obowiązek, to element ubioru, który ratuje życie!

Zbliżająca się jesień to czas, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Powodem tych zdarzeń jest nie tylko pogorszenie się pogody czy faktu, iż dzień jest krótszy, ale przede wszystkim słaba widoczność pieszych na drogach. W tym okresie często zakładamy ciemną odzież. Podczas złej pogody, przy słabej  widoczności, kierujący pojazdem nie zawsze jest w stanie zobaczyć pieszego oraz odpowiednio zareagować. Nagła reakcja kierującego w  tzw.  ostatniej chwili od zauważenia pieszego lub rowerzysty, który wręcz zlewa się z panującymi ciemnościami może być powodem wielu nieszczęśliwych wypadków w tym również i śmierci.

Przypominamy o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego wpływ noszenia odblasków na bezpieczeństwo pieszych

 

Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski
Ładowanie odtwarzacza...