„WEŹ ROZWIŃ PRZEJDŹ ZOSTAW” - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

„WEŹ ROZWIŃ PRZEJDŹ ZOSTAW”

Data publikacji 08.09.2017

„WEŹ ROZWIŃ PRZEJDŹ ZOSTAW” to nowa inicjatywa Miasta Torunia w celu podnoszenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. W czterech miejscach Torunia mieszkańcy przed przejściem dla pieszych będą mogli natrafić na słupki z opaskami odblaskowymi. Wszystko po to, aby niechroniony uczestnik ruchu drogowego po zapadnięciu zmroku mógł wziąć opaskę, przejść z nią sygnalizując kierowcom swoją obecność i pozostawić ją zawijając na kolejnym metalowym ramieniu.

Dzisiaj Komendant Miejski Policji w Toruniu insp. Maciej Lewandowski, wraz z Prezydentem Michałem Zaleskim, przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu oraz Miejskiego Zarządu Dróg zainaugurowali niecodzienną akcję związaną z podniesieniem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze toruńskiego Wydziału Ruchu Drogowego  wraz z pracownikami MZD wytypowali przejścia dla pieszych i miejsca, gdzie w ostatnich latach dochodziło do największej ilości zdarzeń z ich udziałem pieszych. Przed przejściem dzięki uprzejmości toruńskiego magistratu oraz pozostałych współorganizatorów umieszczono słupki z opaskami odblaskowymi. Wszystko po to, aby niechroniony uczestnik ruchu drogowego po zapadnięciu zmroku  mógł wziąć opaskę, przejść z nią sygnalizując  kierowcom swoją obecność  i pozostawić ją zawijając na kolejnym metalowym ramieniu. Wiadomo, że obowiązek noszenia odblasków prawnie obowiązuje pieszych poza obszarem zabudowanym. Niestety i w miastach dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych, którzy są słabo widoczni na naszych drogach. Stąd inicjatywa miasta, aby umieszczać takie ramiona z opaskami odblaskowymi do korzystania dla osób, które nie maja przy sobie opasek odblaskowych w celu szybszego zasygnalizowania innym uczestnikom ruchu drogowego o swojej bytności na jezdni. Na opaskach zamieszczona jest treść inicjatywy „ WEŹ  ROZWIŃ  PRZEJDŹ ZOSTAW”. Takie słupki z opaskami mieszkańcy będą mogli spotkać przy przejściach ul. Prufferów a Poznańska, przy ul. Bażyńskich vis a vis marketów, ul. Polnej a Kociewskiej oraz Przy Skarpie a Szosa Lubicka.

Organizatorzy liczą, że ta inicjatywa będzie kolejnym elementem w dążeniu do uświadamiania społeczności lokalnej jak ogromna jest waga zasygnalizowania swojej obecności na jezdni, aby kierowca w odpowiednim czasie mógł dostrzec pieszego na drodze. Pamiętajmy, że te opaski naprawdę ratują nasze zdrowie a i niejednokrotnie życie. Dokładajmy ze swojej strony wszelkich starań, abyśmy to my odpowiedzialnie wkraczali na jezdnię zapewniając sobie maksimum ochrony. Niejednokrotnie wystarczy ten jeden mały element odblaskowy by kierowcy szybciej zredukowali prędkość i zatrzymali pojazd przed przejściem a nie na nim.

Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wojciech Chrostowski
Ładowanie odtwarzacza...