Podsumowanie akcji „Świeć przykładem” - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Podsumowanie akcji „Świeć przykładem”

Data publikacji 22.02.2018

Policjanci z toruńskiej drogówki od poniedziałku do środy prowadzili działania w ramach akcji "Świeć przykładem" zorganizowanej na drogach całego województwa. Wzmożone działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Mundurowi w ramach akcji rozdawali odblaski i informowali, jak ważne jest ich noszenie.

W tym tygodniu policjanci z toruńskiej drogówki brali udział w akcji "Świeć przykładem" zorganizowanej na drogach całego województwa. W poniedziałek wtorek i środę w działania zaangażowanych było kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Policjanci podczas trwania akcji ujawnili 94 wykroczenia zagrażające pieszym i rowerzystom popełnione przez kierowców pojazdów. Przewinienia polegały głównie na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszym i rowerzystom na oznakowanych przejściach i przejazdach. W tracie działań mundurowi dbali również o to, by piesi przestrzegali przepisów ruchu drogowego. W ogólnej liczbie popełnionych przez nich wykroczeń (19) najczęstszym przewinieniem było przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym (9 przypadków). Kierujący rowerami popełnili dwa wykroczenia – jedno polegające na przejeżdżaniu wzdłuż przejścia dla pieszych, drugie na nieprawidłowym oświetleniu jednośladu. 

Funkcjonariusze, podczas działań, zwracali również szczególną uwagę na to, czy piesi są wyposażeni w elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność na drodze. Osobom, niestosującym się do tego właśnie przepisu ruchu drogowego policjanci wręczali opaski odblaskowe. 
Głównym celem takich akcji jest zwiększenie świadomości niechronionych uczestników ruchu drogowego, zarówno pieszych, jak i rowerzystów, oraz przekonania ich do noszenia elementów odblaskowych, których stosowanie wpływa na ograniczenie tragicznych zdarzeń drogowych z ich udziałem. Funkcjonariusze zachęcają, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego korzystali z  odblasków również na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. 
Dlatego też, apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne, mają niewielkie szanse na przeżycie.

O rozwagę również prosimy pieszych, aby zwracali uwagę na to co się dzieje na drodze, nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż droga hamowania samochodu wynosi kilkadziesiąt metrów, stosowali się do sygnalizacji świetlnej i nie przebiegali przez jezdnię.


Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski