Wiadomości

Bezpieczeństwo motocyklistów

Data publikacji 07.08.2018

Sezon motocyklowy w pełni. Przy ładnej pogodzie aktywność użytkowników jednośladów na drodze wzrasta, dlatego też musimy być uważni. Oprócz tego, zwiększa się liczba wypadków z ich udziałem. Policjanci przypominają najważniejsze rady dla motocyklistów.

Sezon motocyklowy w pełni. Lato to najlepszy czas na aktywność dla miłośników jednośladów. Niestety w tym okresie dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem motocykli. Od 1 kwietnia do 6 lipca tego roku w naszym powiecie doszło do 6 wypadków i aż 14 kolizji. Pięciu motocyklistów zostało rannych. Niestety jeden z wypadków zakończył się tragicznie - 26 lipca w Chorągiewce (gm. Wielka Nieszawka) kierujący motocyklem 38-latek stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na pobocze uderzając w barierę ochronną. Niestety mężczyzna po przewiezieniu do szpitala, zmarł.

Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę. Oprócz czerpania przyjemności z jazdy, motocykliści powinni pamiętać o bezpieczeństwie na drodze. Funkcjonariusze przypominają najważniejsze rady.

- wyjeżdżaj na drogę tylko sprawnym motocyklem. Jeżeli wiesz, że z twoim pojazdem jest coś nie tak, lepiej będzie jeśli powstrzymasz się od jazdy.

- jeździj tylko i wyłącznie w kompletnym stroju motocyklowym oraz kasku. Często motocykliści ignorują stosowanie tej zasady „bo jest blisko”, „bo jest ciepło”, „na krótkiej trasie nic mi się nie stanie”. Niestety, ale wystarczy chwila nieuwagi by doszło do wypadku, a wtedy brak odpowiedniego ubioru wyrządzi jeszcze więcej krzywdy. Oprócz tego warto być widocznym. Zalecana jest jazda w kamizelce odblaskowej bądź kombinezonie, który posiada elementy odblaskowe.

- jeżeli danego dnia nie czujesz się najlepiej, zrezygnuj z jazdy. Zmęczenie czy choroba nie dadzą nam się skupić na jeździe i odpowiednio kontrolować sytuacji na drodze. 

- zrezygnuj z jazdy w duże upały. Pełne słońce może cię bardzo szybko wykończyć i spowodować uczucie znużenia. Jeśli musisz jechać w taką pogodę, miej przy sobie butelkę wody. W momencie gdy gorzej się poczujesz, zatrzymaj się i poczekaj bądź wezwij pomoc.

- unikaj jazdy po znakach poziomych (linie na jezdni), gdyż bardzo szybko możesz spowodować uślizg kół i upadek. To szczególnie ważne, gdy jezdnia jest mokra! Motocykliści powinni również omijać plamy oleju, a także piasek na jezdni (zwłaszcza na zakrętach). 

- zachowaj odstęp od pojazdów za którymi jedziesz. Droga hamowania motocykla może być dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni. Unikaj jazdy zbyt blisko pojazdów osobowych i ciężarowych.

- miej oczy dookoła głowy. Bądź w ciągłej gotowości. Rozglądaj się, cały czas obserwuj sytuację na drodze by w razie czego odpowiednio szybko zareagować. Jako motocyklista jesteś mniej widoczny niż inne pojazdy. Jeżeli nawet z nie Twojej winy inny uczestnik ruchu cię nie zauważy i dojdzie do kraksy, to Ty poniesiesz bardziej dotkliwe konsekwencje – jego ochroni karoseria samochodu. Przewiduj zachowanie innych kierowców, być może twoja szybka reakcja uchroni cię od wypadku.

- używaj kierunkowskazów. Rada dość oczywista i do tego obowiązkowa dla motocyklistów, ale niestety często się o niej zapomina, szczególnie przy manewrach wyprzedzania. To błąd, gdyż używając kierunkowskazu, sygnalizujemy innym uczestnikom ruchu swoje zachowanie i ostrzegamy przed tym, co będziemy robić. Dzięki temu mogą oni dostatecznie szybko odpowiednio zareagować, zjeżdżając nieco na bok czy zwalniając prędkość.

- dostosuj swoją prędkość do panujących warunków. Nadmierna prędkość to jeden z najczęstszych powodów wypadków motocyklistów. Pamiętaj, że nawet jeśli posiadasz najlepszy i najbezpieczniejszy motocykl, to niektórym sytuacjom na drodze (zwierzę wybiegające na jezdnię, leżące przeszkody) nie jesteś w stanie zapobiegać. Zachowując przepisową prędkość, po prostu zwiększasz swoje bezpieczeństwo.

- nie daj się ponieść emocjom. Szczególnie w momencie gdy inni kierowcy prowokują cię do wyścigów na ulicy.


Chociaż takich rad jest z pewnością dużo warto zapamiętać, że ich stosowanie może pozwolić na uniknięcie wypadku i tragedii.

Powrót na górę strony