"Dojedź(MY) bezpiecznie do celu" - ferie 2019 w naszym regionie - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

"Dojedź(MY) bezpiecznie do celu" - ferie 2019 w naszym regionie

Data publikacji 08.01.2019

Wkrótce rozpoczynają się ferie zimowe w naszym województwie. Policjanci z garnizonu toruńskiego, przy każdej okazji, rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie w trakcie wypoczynku. Podczas spotkań w szkołach i przedszkolach przekazują niezbędną wiedzę o zagrożeniach z jakimi mogą spotkać się dzieci i młodzież. Ostrzegają przed zabawami na naturalnych zamarzniętych zbiornikach wodnych i w miejscach nieznanych. Wszystko po to, by nasze pociechy podczas ferii bezpiecznie wypoczęły, a po dwóch tygodniach beztroski - szczęśliwe i zadowolone - wróciły do szkoły.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii jest dla policjantów sprawą bardzo ważną. Te rozpoczynają się w województwie kujawsko- pomorskim 14 stycznia, ale już od piątku (11.01.2019) czyli z początkiem weekendu  poprzedzającego ten radosny dzień  wiele osób  planuje pierwsze wyjazdy. Dlatego w trakcie ferii szczególną kontrolą zostaną objęte te miejsca, w których zabawy mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, np. okolice zbiorników wodnych i dróg. Policjanci nadzorują również punkty sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem sprzedaży ich osobom niepełnoletnim.

Przed feriami warto także ustalić z dziećmi  zwłaszcza najmłodszymi zasady postępowania i przypomnieć by:

- wyjeżdżając na zorganizowany wypoczynek nie zabierały z domu wartościowych przedmiotów ani większej gotówki ze względu na ryzyko kradzieży;

- nie rozmawiały z nieznajomymi i nie przyjmowały od nich żadnych przedmiotów etc;

- nie oddalały się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekunów.

Dzieciom pozostającym w domu przypomnijmy o konieczności zamykania drzwi na klucz i o zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych. Uczulmy nasze pociechy , aby nie bawiły się ogniem, prądem i wodą, a korzystając z internetu nie podawały swoich danych, nie opowiadały nowym znajomym z sieci o zasobności rodziców i  nie wysyłały zdjęć  prywatnych, na których oprócz wizerunku mogą znaleźć się inne  treści tj. zasobność naszego mieszkania.

Przestrzegajmy najmłodszych, żeby w czasie zabaw na śniegu nie zjeżdżały na sankach w miejscach położonych blisko dróg lub zbiorników wodnych, a na łyżwach jeździły tylko na  sztucznie stworzonych ślizgawkach i wyznaczonych lodowiskach a  jeżdżąc na nartach wybierały  górki lub stoki dostosowane do własnych umiejętności.

Pamiętajmy też o pozostawieniu dzieciom informacji z telefonami alarmowymi (997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 -pogotowie ratunkowe).

Warto także, żeby opiekunowie przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach podróżowania zwłaszcza autokarami i zasadach poruszania się po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę powinno odbywać się ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego.

WYPOSAŻAJMY DZIECI W ODBLASKI. Nie zapominajmy o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Warto przypomnieć, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Czas ferii  będzie również  czasem  wzmożonej pracy funkcjonariuszy ruchu drogowego. Podobnie jak w minionych latach  będą  oni działania związane z zapewnieniem bezpiecznej podróży w trakcie wyjazdów na zimowiska. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny autokarów.

Aby zgłosić prośbę o kontrolę autokaru przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu  należy  przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem zadzwonić do sekretariatu   tego wydziału na numer telefonu 56 641 21 80, który pracuje  od poniedziałku do piątku na w godz. 7 : 30 – 15 : 30.

Funkcjonariuszy  o skontrolowanie przewoźnika, przewożącego nasze pociechy na ferie, mogą poprosić opiekunowie, rodzice czy organizatorzy wyjazdu. Funkcjonariusze po otrzymaniu zgłoszenia zawierającego miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru, sprawdzą kierowcę i jego pojazd by wykluczyć jakiekolwiek nieprawidłowości.

 

Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska