Tlenek węgla w szkole w Wybczu - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Tlenek węgla w szkole w Wybczu

Data publikacji 09.01.2019

Wczoraj (08.01) rano ewakuowano uczniów Szkoły Podstawowej w Wybczu. Strażacy stwierdzili podwyższony poziom tlenku węgla. Do szpitala trafiła kobieta zajmująca lokal mieszkalny na terenie szkoły. Policjanci prowadzą w tej sprawie postępowanie.

Wczoraj (08.01) rano dyżurny toruńskiej komendy został poinformowany o ewakuacji Szkoły Podstawowej w Wybczu (gm. Łubianka). Strażacy, którzy zostali wezwani na miejsce stwierdzili tlenek węgla w lokalu mieszkalnym na terenie szkoły oraz w kotłowni i jednej z klas. Żadnemu z uczniów ani pracowników szkoły nic się nie stało. Do szpitala trafiła kobieta zajmująca mieszkanie. Wstępnie stwierdzono u niej podejrzenie zatrucia czadem. Po zakończeniu akcji ratowniczej policjanci wspólnie z prokuratorem i biegłym z zakresu pożarnictwa przeprowadzili oględziny. Na miejscu przesłuchani byli również świadkowie. Teraz policjanci w prowadzonym postępowaniu będą ustalać czy infrastruktura grzewcza, wentylacyjna i kominowa była sprawna i właściwie eksploatowana. 
 
Policjanci przypominają:
 
W czasie sezonu grzewczego zwiększa się zagrożenie nie tylko pożarowe, ale również ryzyko zatrucia tlenkiem węgla zwanego popularnie czadem. Jest on bezsmakowy i bezwonny, dlatego ciężko go rozpoznać i przewidzieć niebezpieczeństwo z nim związane. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
 
Objawy zatrucia tlenkiem węgla:
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- ogólne zmęczenie,
- duszność,
- trudnościami z oddychaniem (nieregularny i przyspieszony oddech),
- senność,
- nudności.
 
Powodują one zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia przez osobę zaczadzoną, która jest całkowicie bierna (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.
 
Zasady udzielenia pomocy przy zatruciu tlenkiem węgla:
- zapewnij natychmiast dopływ świeżego, czystego powietrza poszkodowanemu,
- jak najszybciej wynieś osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
- rozluźnij poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki,
- wezwij służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112),
- jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.   
 
 
Policjanci radzą wykonywać kilka kroków, które pomogą zapobiec zagrożeniu powstania tlenku węgla:
 
· Skontaktuj się ze specjalistą, któremu zlecisz kontrolę stanu systemu grzewczego domu lub mieszkania. Pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać tego na własną odpowiedzialność. 
· Zainstaluj czujniki tlenku węgla, które kontrolują czy w domu lub mieszkaniu tworzy się czad i w razie niebezpieczeństwa alarmuje mieszkańców. 
· Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.
· Wietrz dom lub mieszkanie, szczególnie na krótko przed snem, kiedy to spędzasz najwięcej czasu w pomieszczeniu z urządzeniem grzewczym. 
· Nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
· Zapewnij odpowiednią mikrowentylację (szczeliny w oknach oraz kratki w drzwiach) w pomieszczeniach z urządzeniem grzewczym. 
Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski