Niesprawny autobus wyeliminowany z ruchu - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Niesprawny autobus wyeliminowany z ruchu

Data publikacji 31.05.2019

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego toruńskiej komendy zdobyli informacje o tym, że niesprawny autokar może wyruszyć w trasę. Dzisiaj rano, krótko przed odjazdem wycieczki z dziećmi mundurowi skontrolowali jego stan techniczny. Okazało się, że pojazd ma szereg poważnych niesprawności. Dzięki kontroli potencjalnie groźny dla pasażerów autobus został wyeliminowany z ruchu.

Policjanci z toruńskiej drogówki zdobyli informacje świadczące o tym, że niesprawny autokar może wyruszyć w trasę. Dzisiaj (31.05) około 7:30, pomimo tego, że wycieczka dzieci do Gdyni nie była zgłaszana przez organizatora ani przez rodziców w miejscu wyjazdu przy ul. Skłodowskiej pojawili się mundurowi. Okazało się, że było to słuszne posunięcie. W trakcie kontroli policjanci odnaleźli szereg niesprawności technicznych. Wśród nich znalazły się między innymi wycieki paliwa ze zbiornika, brak mocowań pasów bezpieczeństwa w niektórych fotelach oraz uszkodzone siedzisko pasażera. Poza tym autokar miał niesprawny układ hamulcowy. 67-letniego kierowcę funkcjonariusze ukarali mandatem i zakazali mu dalszej jazdy. Policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny od pojazdu. Konsekwencje nie ominą także właściciela firmy transportowej, który dopuścił, by taki pojazd wyjechał na ulicę. 

W tym kontekście zastanawiającym jest zachowanie niektórych rodziców obecnych przy kontroli, którzy próbowali przekonać policjantów, by pozwolili kierowcy niesprawnego autobusu wyruszyć w trasę. Pamiętajmy, że niesprawny technicznie pojazd może potencjalnie stanowić ogromne zagrożenie dla podróżujących. 

Przypominamy, że policjanci toruńskiej drogówki regularnie kontrolują autobusy przewożące dzieci i młodzież na zorganizowany wypoczynek. Każdy może zgłosić taki przejazd. Funkcjonariusze przed wyruszeniem w podróż sprawdzają stan techniczny takiego pojazdu – układ hamulcowy, kierowniczy, urządzenia oświetlenia i wyposażenie elektryczne, osie koła, opony zawieszenie i ewentualne wycieki paliwa lub oleju. Poza tym za każdym razem kontroli trzeźwości poddawany jest kierowca lubi kierowcy wyruszający w trasę. Oprócz tego mundurowi sprawdzają, czy osoby odpowiedzialne za przewóz mają odpowiednie dokumenty i kwalifikacje. Po takiej kontroli wszyscy pasażerowie mogą być pewni, że wyruszają w drogę sprawnym autokarem.

Na zgłoszenia dotyczące kontroli autokarów przed wyjazdem na ferie oczekuje sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego toruńskiej komendy (tel. 56 641 21 80). Zgłoszenia powinny być przekazywane z wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem.

Zgłoszenie kontroli powinno zawierać:
·         dokładną datę i czas planowanego wyjazdu,
·         dane organizatora, ilość pojazdów i kierunek wyjazdu,
·         dane zgłaszającego wraz z numerem telefonu kontaktowego.

Punkt kontrolny znajduje się w zatoce na Szosie Lubickiej (nitka w stronę centrum w okolicach skrzyżowania z ul. Łyskowskiego) i tam należy podjechać autokarem na ustalony z policjantami dzień i godzinę.

Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski
  • policjanci przy autobusie, w tle dzieci
  • policjanci kontrolują wnętrze autobusu
  • policjanci rozmawiają przed autobusem z kierowcą
  • wyciek z podwozia autokaru