Cytryna i czosnek dla kierowców łamiących przepisy - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Cytryna i czosnek dla kierowców łamiących przepisy

Data publikacji 10.06.2019

Policjanci z toruńskiej drogówki i harcerze ZHP ze Szkoły Podstawowej w Górsku mogli zobaczyć skwaszone miny kierowców, którzy w pobliżu szkoły przekroczyli prędkość. Wszystko za sprawą akcji „Cytryna i czosnek”. To właśnie te rzeczy dostawali kierowcy do zjedzenia jako dodatkowe pouczenie za popełnione wykroczenie. Na szczęście większa cześć kontrolowanych mogła liczyć na upominek.

W miniony czwartek (06.06) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego toruńskiej komendy w pobliżu szkoły podstawowej w Górsku uczestniczyli w działaniach pod nazwą „Cytryna i czosnek”. To cykliczne działania, które wpisują się w program  „Bezpieczna droga do szkoły”. Organizatorami akcji byli lokalni samorządowcy, ksiądz z Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku i harcerze z tamtejszej Szkoły Podstawowej. Takie akcje  mają na celu uświadomienie kierowcom, że z dróg również korzystają piesi a niejednokrotnie są to dzieci idące do szkoły.

Policjanci i harcerze spotkali się w miejscowości Górsk, przez którą przebiega droga krajowa nr 80. Mundurowi sprawdzali czy kierowcy poruszają się zgodnie z przepisami. Osoby, które popełniły wykroczenie z rąk dzieci otrzymywały do zjedzenia cytrynę lub czosnek. 

Na 34 skontrolowanych kierowców 8 z nich musiało zmierzyć się z trudnymi do przełknięcia smakami. Najczęściej popełnionym przez nich wykroczeniem było przekroczenie prędkości. Ci którzy jechali zgodnie z przepisami na dalszą podróż dostawali  upominek. 
W tym roku znaczniej mniej kierowców popełniło wykroczenia. Większość z kontrolowanych pojazdów poruszała się zgodnie z obowiązującymi przepisami. W trakcie rozmowy z kierującymi wszyscy zgodnie uznawali, że nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych, w których giną lub odnoszą obrażenia uczestnicy ruchu drogowego.

Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski
  • policjantka mierzy prędkość samochodów
  • kierowca i policjantka przy kontrolowanym samochodzie. W tle dzieci
  • kontrola pojazdu. Przy aucie dostawczym dwójka policjantów