Oznakuj rower – poznaj swojego dzielnicowego - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Oznakuj rower – poznaj swojego dzielnicowego

Data publikacji 08.08.2019

Sezon rowerowy w pełni. Toruńscy policjanci zapraszają wszystkich chętnych do zarejestrowania swojego roweru w specjalnym policyjnym systemie. Warto pamiętać, że nieodpowiednio zabezpieczony jednoślad to gratka dla złodzieja.

Policjanci zachęcają wszystkich mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego do zarejestrowania swojego roweru w specjalnym policyjnym systemie. Program profilaktyczny "Oznakuj rower – poznaj swojego dzielnicowego" realizowany jest na terenie całego województwa kujawsko - pomorskiego. Aby z niego skorzystać należy zgłosić się wraz ze swoim jednośladem do jednego z komisariatów, policjanci wygrawerują na stałe na ramie roweru specjalny numer, który następnie wraz z opisem cech charakterystycznych roweru zostanie wprowadzony do systemu.
Znakowanie rowerów będzie odbywać się także podczas niektórych imprez z udziałem policjantów. W przypadku kradzieży rower będzie można łatwiej zidentyfikować. 
 
 
 
Uwaga! Do dokonania rejestracji konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości i dowodu zakupu/własności roweru. Osoby niepełnoletnie zapraszamy z rodzicami. 
 
Pamiętajmy, że dobre zabezpieczenie roweru to podstawa! Nieodpowiednio zabezpieczony pojazd to gratka dla złodzieja. 
 
 
Chcąc w  odpowiedni sposób uchronić rower przed kradzieżą nieuniknione będzie zainwestowanie w odpowiednią blokadę. Niestety tanie łańcuchy i blokady w które inwestujemy kilkanaście złotych nie będą stanowiły problemu dla nawet mało doświadczonego złodzieja. Często wystarczy nieskomplikowane narzędzie, aby sforsować takie zabezpieczenie. W przypadku wątpliwości co do wyboru konkretnego zabezpieczenia warto spytać o radę sprzedawcę. 
Kolejną kwestią jest jej  umiejętne  założenie blokady czy łańcucha. Zdarza się, że blokada zostaje na słupie, a rower „odjeżdża”. Jest to wina jej nieumiejętnego zamontowania. Zabezpieczenie powinno być założone najlepiej przez ramę w miejscu w którym np. odkręcenie siodełka nie spowoduje możliwości zdjęcia blokady. Ryzykowne jest także zakładanie jej przez koło. Zdarzają się przypadki, w których ginie rower, a przy barierce pozostaje jedno z kół jednośladu. 
 
Pamiętaj, że kupując po atrakcyjnej cenie rower nieznanego pochodzenia, od nieznajomych osób możesz, narazić się na odpowiedzialność za przestępstwo paserstwa. Może za to grozić nawet do 2 lat więzienia. 
 
Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski