Chroń swoje dokumenty przed złodziejami - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Chroń swoje dokumenty przed złodziejami

Data publikacji 13.08.2019

Kwestia utraty dokumentów, czy kart płatniczych i konsekwencje tego zdarzenia nie zwracają naszej uwagi na co dzień. Zaczynamy o tym myśleć dopiero w momencie, gdy zostaną skradzione przez kieszonkowca, stracimy je po włamaniu do mieszkania albo z powodu roztargnienia zostawimy w miejscu, które może zainteresować złodzieja. Policjanci apelują, by w razie takiej sytuacji działać, zastrzegając dokumenty poprzez system zastrzegania oraz pod specjalnym numerem telefonu.

Problem utraty dokumentów i ich konsekwencje zazwyczaj nie zaprzątają naszej uwagi. Dopiero kiedy padniemy ofiarami kradzieży, włamania do mieszkania lub z powodu roztargnienia zostawimy je w miejscu, które może zainteresować złodzieja zaczynamy zdawać  sobie sprawę jak wielka szkoda nas dotknęła. To może nieść za sobą kolejne poważniejsze konsekwencje w postaci np. zadłużeń na nasze nazwisko. Aby zapobiec większym stratom działa specjalny system „Dokumenty Zastrzeżone”, mający na celu szybkie zastrzeganie dokumentów praktycznie w każdej placówce bankowej. Do tego celu został stworzony jeden  specjalny numer telefonu, który bardzo łatwo zapamiętać  828 828 828 pomagający szybko zablokować karty płatnicze, bez znaczenia w jakim banku posiadamy konto.
 
Oprócz tego funkcjonariusze przypominają, aby nie pokazywać i nie udostępniać komuś swojej karty płatniczej. W dzisiejszych czasach nie potrzeba mieć jej fizycznie przy sobie do wykonania płatności, wystarczą tylko odpowiednie dane na niej zawarte. Wystrzegajmy się przed tym by ktoś pod naszą nieuwagę np. zrobił zdjęcie naszej karty. Nie chwalmy się nią na żadnych portalach oraz podczas płacenia. Kodu PIN nie należy zapisywać sobie na karcie w ramach przypomnienia.
 
Policjanci informują, że w razie straty ważnych dokumentów:
 
· Natychmiast poinformuj placówkę banku o sytuacji i zastrzeż dokumenty w Systemie „Dokumenty Zastrzeżone” lub pod numerem telefonu (+48) 828 828 828
· Powiadom policję, gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży
· Powiadom odpowiedni organ gminny lub placówkę konsularną w kwestii wyrobienia nowego dokumentu
 
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl
Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski