Bezpieczeństwo podczas wakacji - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Bezpieczeństwo podczas wakacji

Data publikacji 14.08.2019

Wakacje w pełni, a wraz z nimi sezon na aktywne spędzanie czasu przez dzieci i młodzież. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zabawy i wypoczynku.

Apelujemy przede wszystkim do dorosłych. Doświadczenie pokazuje, że dzieci zaaferowane zabawą bądź uprawianiem sportu nie zwracają uwagi na to, co dzieje się w ich otoczeniu. Właśnie dlatego są bardziej narażeni na potrącenie przez samochód bądź innego rodzaju wypadek. Wszyscy powinni zachować szczególną czujność, gdy pod ich opieką znajdują się dzieci i nie spuszczać ich z oka. Warto zorganizować naszym pociechom zabawę w takim miejscu, aby nie zagrażały im przejeżdżające samochody. 
 
Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Policjanci przypominają, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.
 
Przypominamy najmłodszym kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych:
 
Rady dla dzieci:
 
1. Do celu idź zawsze główną drogą. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne, którymi chodzi mało osób.
2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.
6. Nie ufaj obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania czy zaprzyjaźnionej grupy osób.
7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.
8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.
 
Rady dla rodziców:
 
1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
3. Jako kierowca korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole, boisko czy plac zabaw.
 
Do wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci i pamiętajmy, że ich zachowanie na drodze i w jej pobliżu może być bardzo nieprzewidywalne. 
Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski